Leden 2013

Můj den na Univerzitě Karlově

17. ledna 2013 v 12:14 | Elis |  O mně
Jak už jsem předesílala v minulém příspěvku, v sobotu 12. 1. jsem navštívila Filosofickou fakultu UK, kde se konal den otevřených dveří. Primárně jsem měla zálusk na 3 obory: Finská studia, Český jazyk a literatura a Obecná lingvistika. Všech těchto přednášek jsem se zúčastnila a jako bonus jsem se byla kouknout i na Švédských studiích. Proto jsem se rozhodla, že vám tady napíšu pár svých dojmů, i když vím, že většina z vás na VŠ chodí, nebo ji už dokonce zdárně dokončila či dokončuje.
Finská studia
Na přednášce nás bylo odhadem tak 20, možná o něco víc. V porovnání s tím, kolik lidí bylo na češtině, je to opravdu jen hrstka lidí. Každopádně jsem i tak byla překvapena relativně velkým počtem zájemců. V podstatě jsme se nedozvěděli nic, co by nebylo dohledatelné na stránkách, ale o tom dny otevřených dveří podle mě ani nejsou. Důležité je to, že potkáte lidi, co tam vyučují a můžete si o nich udělat obrázek. Na finštině vedla přednášku pouze Lenka Fárová. Věřím, že lidé, kteří se o Finsko a hlavně finskou literaturu trochu zajímají, toto jméno určitě slyšeli, já například velmi ráda čtu její recenze na knihy (http://www.iliteratura.cz/Redaktor/47/lenka-farova). Z tohoto oboru mám stále velmi dobrý pocit a jen mě to utvrdilo v tom, že přijímací zkoušky si rozhodně nenechám ujít!
Obecná lingvistika
Obor, který mě strašně zaujal svou náplní…Jediné čeho se tak trochu děsím je to, že přijímačky se provádějí pomocí ústního pohovoru, tudíž se opravdu lehce pozná, když něco nevíte, což by třeba asi zase tak vadit nemuselo. Ale o co jde určitě, je první dojem a já si nejsem tak úplně jistá, jestli tohle je moje nejsilnější stránka :-). Den otevřených dveří ale opravdu zvýšil můj zájem o obor a přihlášku jsem si již podala, tudíž zkusím překonat sebe samu a aspoň se pokusit je něčím zaujmout. Na této přednášce byl dost podobný počet lidí jako na finštině a utvrdila mě v tom, že by mi vůbec nevadilo tento obor studovat.
Český jazyk a literatura
Zde už se počet lidí dal měřit i na několik desítek, což jsem i čekala. Je to jeden z těch oborů na FF, kam se hlásí velký počet lidí. Přijímačky jsou rozdělené na mluvnickou a literární část, a co jsem tak zaslechla, tak jsou opravdu obtížné - nejen svou náplní, ale i časově. Uvidíme, jak se s testy vypořádám rok po maturitě v porovnání s lidmi, kteří ji dělali před měsícem. Každopádně mám češtinu ráda a dokázala bych si představit, že ji studuji.
Švédská studia
Na této přednášce jsem byla díky kamarádce, která přemýšlí, že si na tento obor podá přihlášku. Překvapil mě velký zájem o obor - účast byla tak dvojnásobně větší než na finštině. Když byl konec, dokonce jsem i chvíli uvažovala o tom, že si i tam podám přihlášku. Ale zatím nejsem tak úplně rozhodnutá.

To je tedy můj komentář k DOD na UK. Přihlášky na mé 3 top zmíněné obory jsem již odeslala, a tak už mi nezbývá nic, než jen čekat na červen a doufat, že se alespoň na dva z nich dostanu (musím studovat dvouobory), což se mi teď zdá jako velmi naivní představa. Samozřejmě se snažím i nějak konstantně připravovat - čtu doporučené knihy, čtu wikipedii…Uvidíme, jak to dopadne. Já se budu snažit trochu změnit svůj přístup a začít myslet pozitivně.